Podłoga w domu – drewno, panele a może płytki?

Podłoga w domu – drewno, panele a może płytki?

Źródło: więcej

Każdy dom składa się z kilku najważniejszych elementów, takich jak: fundamenty, stropy, podłogi, ściany i oczywiście dach. Nie mniej jednak, żeby twardo i pewnie stąpać po Naszym domu potrzebujemy mieć w nim ładną, solidną i trwałą podłogę. To właśnie podłoga jest takim wewnętrznym i widocznym fundamentem w codziennym użytkowaniu każdego domu. Dlatego przy budowie domu warto się chwilę zastanowić nad tym, jaką podłogę zrobimy w Naszym domu. W każdym pomieszczeniu może być przecież coś innego, ale zazwyczaj pod względem podłogi w domach wyróżnia się tylko kuchnia. W kuchni zazwyczaj pojawiają się kafelki, płytki podłogowe bądź gres, które oczywiście są najtrwalsze pod względem użytkowania w tak trudnych warunkach jakie panują właśnie w kuchni.

Najtrwalszym materiałem do zastosowania na podłogi będą oczywiście deski. Prawdziwe drewno ma wiele zalet, ale jest też najdroższym materiałem wykończeniowym. Drewno podłogowe bukowe albo dębowe będzie kosztowało nie mało, ale będzie też służyło w domu przez wiele długich lat. Drewno jest miękkie, łatwo się też poddaje na ruchy tektoniczne, dlatego taka podłoga ma wiele zalet. Jest jednak pewien minus, który pojawia się po kilku a czasem kilkunastu latach użytkowania. Deski będą po prostu skrzypieć, zwłaszcza, kiedy będą się po nich poruszać osoby sporej wagi. To dlatego, że deski są giętkie i poruszają się przy użytkowaniu w pionie, zatem jedna o drugą będzie ocierać się wydając przy tym dźwięki trudne do wytrzymania. Nie mniej jednak deski trzeba raz na kilka lat poddawać cyklinowaniu. Przy tej okazji można je po prostu podobijać do legarów na których są położone.

Warte uwagi są również panele podłogowe, które są stosunkowo niedrogie, zatem można je wymieniać raz na kilka lat. Montaż paneli też jest niedrogi, ale do tego potrzebna będzie na całej podłodze wylewka betonowa oraz specjalne podkłady wytłumiające ich użytkowanie. Panele wykonane z solidnych materiałów łatwo się montuje, a te najlepsze są odporne na wodę, wilgoć i kurz. Niezliczona liczba wzorów daje możliwość stworzenia pięknej podłogi, a w każdym pokoju może być położony inny rodzaj paneli. W przeciwieństwie do drzewa, które daje się identyczne na cały dom bo tak po prostu najładniej pasuje.

Z kolei kafelki czy płytki gresowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Mają też to do siebie, że oddają chłód pochodzący ze znajdującego się pod nimi betonu. Kafelkom nic się nie stanie, jeśli wylejemy na nie wodę, ale nie są one odporne na uderzenia, zwłaszcza kiedy coś na nie spadnie. Płytki podłogowe i ich montaż w cenie zbliżone są do paneli podłogowych. Pisząc jednak zupełnie szczerze pasują one najbardziej jako podłoga w kuchni. No chyba, że mamy w domu duży salon połączony z kuchnią – wtedy też panele będą się prezentować całkiem okazale.

Warto mieć w domu podłogę ładną ale przede wszystkim solidną. Podłogę w domu zrywa się i zmienia bardzo rzadko, ponieważ wymieniając czy remontując podłogę zazwyczaj musimy naruszyć inne elementy wykończenia wnętrz. Dlatego wybór rodzaju podłogi powinien być taki, żebyśmy mogli z niej korzystać przez wiele lat bez konieczności jej wymiany. Z naszej strony polecamy panele podłogowe, które zdecydowanie Naszym zdaniem wygrywają stosunkiem niskiej ceny do wysokiej jakości.