Jak dobrać kolor ścian do mebli?
Opublikowane 6 lut 2020 w Blog | 0 komentarzy
Źródło: Podnośniki gazowe do mebliWykończenie i wystrój wnętrz, zarówno w domu, jak i biurze czy lokalach użytkowych wymaga sporego doświadczenia i umiejętności. Nawet zlecając je architektom wnętrz, należy podjąć pewne decyzje dotyczące na przykład kolorystyki ścian. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się już meble, a jego wystrój ma zostać zmieniony, pojawia się pytanie jak dobrać kolor ścian do mebli. W zależności od pozostałych elementów – wielkości przeszkleń i wpadającego światła, kolorystyki podłogi, oświetlenia dobieranie koloru ścian do mebli może przebiegać różnie. Poznaj podstawowe zasady i nasze propozycje, które sprawdzą się w wielu aranżacjach.
Jasne czy ciemne – jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi?
O charakterze wnętrza decyduje wiele czynników, jednym z nich jest z pewnością kolor ścian. Operując na pojęciach jasnych i ciemnych kolorów, a także ciepłych oraz zimnych odcieni możemy łatwo podpowiedzieć Ci, jak dobrać kolor ścian do mebli oraz innych elementów pomieszczenia. Jeżeli zastanawiasz się, jaki kolor ścian do jasno brązowych mebli wybrać, możesz spróbować uniwersalnych rozwiązań takich jak ciepłe ściany wykończone cegłą, na przykład wykorzystując płytki ceglane z naszej oferty. Takie niebanalne, a zarazem bardzo elastyczne rozwiązanie pomoże również odpowiedzieć na pytanie: „jaki kolor ścian do ciemnych mebli?”, gdyż ściana wykończona cegłą w praktycznie każdym odcieniu, również malowana będzie pasowała. Wybierając kolorystykę ścian, musisz także wziąć pod uwagę wykończenie podłogi — zastanawiając się jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi dobrać, możesz bazować na jasnej kolorystyce powierzchni poziomych.
Kolorystyka a funkcja pomieszczenia
Nie bez znaczenia przy wyborze barw i wykończeń ścian będzie także funkcja, jaką pomieszczenie pełni lub będzie pełnić. Nawet jeżeli wiesz, jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi warto wybrać, powinieneś wziąć pod uwagę funkcję oraz styl pomieszczenia. Jeżeli na przykład próbujesz znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki kolor ścian w sypialni będzie pasował najlepiej do jasnych mebli, odpowiedzią będą stonowane, spokojne kolory wspierające odpoczynek. Kontrastowe, krzykliwe barwy raczej nie będą dobrym wyborem, mogą rozpraszać i zbytnio odwracać uwagę od wypoczynku. Dobieranie koloru ścian do mebli może w dużej mierze zależeć również od funkcji pomieszczenia – kuchnia, salon czy gabinet mogą być miejscem na bardziej odważne propozycje, zaś sypialnia, przedpokój czy jadalnia zwykle powinny docelowo wyciszać i uspokajać. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać kolor ścian do mebli, możesz także wykorzystać propozycje dosyć uniwersalne, sprawdzające się bez względu na rodzaj mebli. Beton architektoniczny czy stare naturalne, bielone lub kolorowe deski ścienne, albo też kilka uniwersalnych kolorów i wykończeń mogą ożywić i ubogacić każde wnętrze.
Dobieranie koloru ścian do mebli – uniwersalne rozwiązania
Dobrym pomysłem do wnętrz, w których nie masz pewności, jak dobrać kolor ścian do mebli będzie wybór kolorystyki neutralnej. Jasne białe wnętrza sprawdzają się zawsze, zarówno kiedy zastanawiasz się jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi będzie najlepszy, jak i w innych przypadkach. Bez względu na to, czy wnętrze jest nowoczesne i minimalistyczne, czy też dzięki meblom drewnianym ze starego drewna od Paul Bunyan® nawiązuje do klasyki, sprawdzi się uniwersalna, delikatna szarość lub ciepły, jasny beż na ścianach. Jeżeli we wnętrzu chcesz podkreślić minimalistyczny charakter, a jednocześnie zastosować ciekawy, przyciągający wzrok efekt wybierz jedną ze ścian i zastosuj na niej beton architektoniczny, ciekawą tapetę ze wzorem korespondującym z elementami wyposażenia lub kontrastowy do pozostałych części pokoju kolor. Takie dobieranie koloru ścian do mebli, w którym pozostałe ściany będą neutralne, a jedna cała lub fragmentarycznie w odcinającym się kolorze może w biurach czy pomieszczeniach usługowych być przydatne do podkreślenia miejsca, w którym znajduje się logotyp firmy lub inne istotne informacje.