Mała łazienka – czy może być funkcjonalna?

Mała łazienka – czy może być funkcjonalna?

Źródło: http://zotoserwis.pl/

Urządzenie łazienki jest nie lada wyzwaniem, które staje się jeszcze trudniejsze, kiedy pomieszczenie jest nieduże. Zwykle w blokach, gdzie mieszkania są zwykle stosunkowo nieduże, łazienka ma zaledwie około trzech-czterech m2. Czy pomieszczenie o takim metrażu można wykończyć efektownie i funkcjonalnie?

Jak urządzić małą łazienkę

Przede wszystkim łazienkę o niedużej powierzchni warto zaaranżować w jasnych kolorach. Płytki powinny być białe, ewentualnie w pastelowych barwach, jak np. jasny róż, błękit, beż, czy jasne odcienie szarości świetnie się sprawdzą. Dobrze zdecydować się właśnie na takie odcienie, bowiem jasne kolory pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczenia. Dodatkowo do małej łazienki warto wstawić duże lustro, które również wpłynie na wizualne powiększenie przestrzeni.

Niektórzy błędnie sądzą, że w małej łazience najlepiej sprawdzą się nieduże płytki. To nieprawda, bowiem idealnym rozwiązaniem okazują się duże prostokątne płytki. Ich odpowiednie ułożenie (wzdłuż ściany) pozwoli na optyczne powszednie pomieszczenia.

Dobrze dobrane oświetlenie

Aby pomieszczenie wydawało się większe niż rzeczywiście jest należy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Warto zdecydować się na żarówki LED, które świecą jasno, zużywają mniej energii niż te standardowe, ponadto oświetlenie LED pozwala na różnorodne rozwiązania. Dostępne są standardowe lampki halogenowe, ale także taśmy, które są łatwe w montażu, bowiem wystarczy je tylko przykleić do wybranej powierzchni. Takie rozwiązanie jest świetne właśnie w łazience, ponieważ taśmę można przykleić np. do podwieszanego sufitu, lustra lub szafki. Taśmy LED mogą świecić na najróżniejsze kolory, zatem prawdopodobnie każdy powinien znaleźć odcień odpowiedni dla siebie.

Odpowiedni dobór wyposażenia

Kabina prysznicowa – zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Dodatkowo można zaoszczędzić trochę przestrzeni decydując się na model bez brodzika. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić dodatkowe centymetry, ponadto jest ono niezwykle efektowne.

Szafka pod umywalką – oczywiście umywalką jest niezbędną częścią wyposażenia każdej łazienki, warto zatem wybrać taką, która pomoże odpowiednio zagospodarować nieduża przestrzeń. Idealnym rozwiązaniem wydaje się spora umywalka zamocowania na dużej szafce.Wbrew pozorom duże elementy nie wpłyną na przytłoczenie pomieszczenia, lecz nadadzą mu przestronności. Dodatkowe miejsce na przechowywanie choćby niezbędnych środków chemicznych na pewno okaże się przydatne.

Zamaskowane schowki – przy aranżacji każdego wnętrza należy zadbać o jak największą ilość schowków do przechowywania rzeszy. W małej łazience jest to szczególnie istotne, na szczęście nietrudno to osiągnąć. Już na etapie kładzenia kafelków, dobrze pomyśleć o zrobieniu kilku półek właśnie z fliz.

Jak widać odpowiednie zaaranżowanie nawet małej łazienki, może sprawić, że będzie ona ładna i funkcjonalna.

Dodaj odpowiedź