Jak zorganizować przeprowadzkę?

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Przeprowadzka to bardzo stresujący moment w życiu każdego człowieka. Tylko ten, kto ją przeżył, wie, ile kosztuje nerwów i wysiłku. Jest ona jednak nieodzowną częścią życia, często wiąże się z wyjazdem na studia, wyjazdem do partnera czy zmianą pracy. Warto się do niej dobrze przygotować, aby proces przebiegł sprawnie i szybko.

Przeprowadzka – jak ją zorganizować

Przenosiny można zorganizować samemu, można również skorzystać z pomocy profesjonalnej. Firma MAX Przeprowadzki może zająć się całym procesem od początku do końca, można również wynająć ją tylko do przewiezienia mebli i wyposażenia. Należy zastanowić się, od czego zacząć cały proces, tak aby niczego nie pominąć i dowieźć wszystkie rzeczy w nienaruszonym stanie. Przygotowania do przeprowadzki należy zacząć kilka tygodni wcześniej. Powinny objąć m.in.:

  • Listę zadań – warto spisać po kolei, jakie czynności należy wykonać. Na liście można umieścić wykaz rzeczy do spakowania, warto oszacować ilość potrzebnych pudeł i kartonów, które będą niezbędne do spakowania wszystkich rzeczy.

  • Należy przejrzeć ubrania, zabawki, książki itp. i pozbyć się tych nieużywanych lub uszkodzonych. Uszkodzone należy wyrzucić, a te w dobrym stanie oddać znajomym lub sprzedać.

  • Kartony można kupić lub poprosić o nie w markecie. Przydadzą się również stare gazety, duże worki oraz worki próżniowe.

  • Należy umówić firmę, która zajmie się przewozem wyposażenia do nowego mieszkania. Warto wcześniej zarezerwować termin.

  • Przed przeprowadzką należy rozwiązać wszystkie umowy np. z dostawcą internetu, gazu itp. Trzeba załatwiać formalności w spółdzielni mieszkaniowej, uregulować wszystkie opłaty.

  • Warto zrobić listę rzeczy do nowego mieszkania, dzięki której łatwiej będzie pamiętać o tym, co trzeba zapakować.

Przeprowadzka – poradnik krok po kroku

Pakowanie do przeprowadzki warto rozłożyć w czasie, ponieważ jest bardzo czasochłonne. Dopiero w czasie pakowania widać, ile rzeczy zgromadziliśmy. Pakowanie musi odbyć się według określonych zasad, które znacznie ułatwią ten proces. Na początki warto pogrupować rzeczy, które będą zabierane do nowego domu. Ubrania pakuje się z ubraniami, tak samo kosmetyki, środki czystości i żywność. W ten sposób uniknie się chaosu, łatwej też będzie rozpakowywać i odnajdywać potrzebne rzeczy. Warto podpisać karton, będzie to również dużym ułatwieniem. Na początku należy pakować rzeczy sezonowe, które nie są używane na co dzień, np. sezonowe ubrania, dekoracje czy książki. Na koniec pakuje się rzeczy, które będą potrzebne w trakcie pierwszych dni w nowym domu, tzn. zapas ubrań, bieliznę, ręczniki, lekarstwa. Trzeba też pamiętać o ważnych dokumentach oraz ładowarce do telefonu.

W osobnym kartonie należy zapakować rzeczy szklane i delikatne, mało odporne na uszkodzenia. Warto każdy przedmiot owinąć w gazetę, dzięki temu dotrze w nowe miejsce nieuszkodzony. Ubrania zimowe, pościel czy koce można zapakować w worki próżniowe, dzięki temu znacznie zmniejszą swoją objętość. Najtrudniejsze do przewożenia są przedmioty o dużych gabarytach, tj. meble i sprzęt AGD. Meble można spróbować rozkręcić, w sprzętach AGD trzeba zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy. Z listy rzeczy do nowego mieszkania warto wykreślać te, które zostały już spakowane.

Przeprowadzka – etap główny

Przeprowadzkę najlepiej zaplanować w sobotę lub inny, wolny dzień, w godzinach rannych. Pozwoli to uniknąć korków, przyspieszy dojazd do nowego mieszkania, a wolny dzień pozwoli na spokojne rozpakowanie dobytku. Aby ułatwić przenoszenie rzeczy, można poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Usługi takie świadczą również pracownicy firmy przeprowadzonej. Gdy wszystkie rzeczy będą już w domu, należy je rozpakowywać, zaczynając od tych najbardziej potrzebnych. Oczywiście w pierwszej kolejność należy ustawić łóżka, meble i sprzęt AGD. Mniej potrzebne rzeczy można rozpakowywać powoli, przez kilka dni. Urządzenie nowego mieszkania warto robić na spokojnie, nie trzeba się śpieszyć.

Przeprowadzka to bardzo trudny okres, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu może przebiec spokojnie. Warto ułożyć plan i stosować się do kolejnych punków, dzięki temu nie będzie ona źródłem stresu. Stanie się początkiem nowego, ekscytującego życia w nowym domu.

Więcej o tym, jak zorganizować przeprowadzkę przeczytasz tutaj

Dodaj odpowiedź