Zamień stodołę na wiejski dom

Zamień stodołę na wiejski dom

Źródło: więcej

Marzysz o domu w prawdziwie wiejskim stylu? Śnisz o dużych przestrzeniach i pięknym widoku na żyzne pola? Szczęśliwie jesteś posiadaczem działki, na której stoi budynek gospodarczy – pusta i nieużywana stodoła lub obora? Wykorzystaj ten fakt i, zamiast planować i stawiać dom od zera, rozważ kwestię przebudowy i adaptacji budynku gospodarczego w wiejski dom z prawdziwego zdarzenia.

Oczywiście, nie każdą stodołę czy oborę można zamienić w wymarzony dom. Wszystko zależy przede wszystkim od stanu technicznego budynku, materiałów użytych do jego konstrukcji i czasu jej powstania. Parametry te pomogą Ci ocenić specjaliści. Decydujące znaczenie posiada jakość fundamentów. Warto zwrócić uwagę również na więźbę dachową – mało solidna skłania niestety do jej rozebrania. Dodatkowo, w wielu przypadkach dach stodoły lub obory powstał przy użyciu eternitu. Konieczne jest jego usunięcie, które przeprowadzi wykwalifikowany zespół.

Stodoła lub obora nie tylko położone są w niezwykle malowniczym miejscu działki – zwykle pomiędzy podwórkiem a polem, ale także gwarantują przestrzeń, którą ograniczają jedynie zewnętrzne ściany. Projektant przyszłego wiejskiego domu może więc zdać się na swoją wyobraźnię i dowolnie oraz przestronnie rozplanować pokoje. Wejście do stodoły w wielu przypadkach jest bardzo szerokie – stwarza to ciekawą możliwość jego wykorzystania. Jeśli nie zabudujemy wejścia, a postawimy w nim duże okno, nieustannie będziemy mogli podziwiać piękne widoki. Przebudowywany budynek gospodarczy warto jednak wzbogacić o ganek. Pozwoli on uzyskać przestrzeń, w której będzie można przygotować się i przebrać przed wejściem do właściwej części mieszkalnej. Unikniemy zatem zabłoconych butów i płaszczy przeciwdeszczowych w salonie.

Dla gospodarzy wiejskiego domu szczególne znaczenie ma kuchnia. Powinna być ona przestronna i wygodna. Na wsi spędza się przecież w kuchni bardzo wiele czasu. Dodatkowo, warto zainwestować w przykuchenny taras. Dzięki niemu, podczas gotowania podziwiać można śpiew ptaków, zapach polnych kwiatów, a także użytkować tę przestrzeń jak jadalnię – posiłki nigdzie nie smakują tak dobrze, jak na świeżym powietrzu.

Murowane ściany przebudowywanej stodoły lub obory oczywiście trzeba ocieplić. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem często okazuje się wełna szklana, choć jej montaż może wydawać się uciążliwy. Dla walorów estetycznych warto odeskować ocieplone ściany budynku gospodarczego. Jako surowiec można wykorzystać drewno sosnowe lub świerkowe. Najcharakterystyczniejsze dla wiejskich domów jest deskowanie pionowe, które doda budynkowi uroku i prawdziwie swojskiej natury.

Dlatego też, nie wahaj się wykorzystać uroku starego wiejskiego budynku gospodarczego i, jeśli spełnia on wszelkie wymogi dotyczące stanu technicznego konstrukcji, zainwestuj w jego przebudowę i rearanżację. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze dawna stodoła lub obora nadają się na swojski dom. Jeśli budynek jest bowiem w złej kondycji, koszty jego adaptacji mogą przewyższać wydatek przeznaczony na budowę domu od zera.