Projekt domu – gotowy czy na zamówienie?

Projekt domu – gotowy czy na zamówienie?

Źródło: https://e-hermer.pl/oferta/strony-www

Każdy, kto planuje budowę swojego własnego domu wie, że jest to proces czasochłonny. Postawienie domu tak, żeby dobrze osiadł on na fundamentach, musi trwać co najmniej rok. Do tego oczywiście jest szereg formalności, które trzeba załatwić a także mnóstwo decyzji, które trzeba podjąć na każdym etapie budowy. Zanim jednak wbijemy w miejscu budowy łopatę musimy dokonać wyboru tego najważniejszego – czyli projektu naszego domu. Musi on uwzględniać wszystkie aspekty, które wiążą się z jego późniejszym funkcjonowaniem. I tutaj już pojawia się pierwsza ważna decyzja, którą trzeba podjąć. Czy skorzystamy z gotowego projektu, który można kupić w internetowych serwisach, czy projekt Naszego domu zamówimy w biurze projektowym, a projektant wykona projekt według Naszych oczekiwań i indywidualnych życzeń i potrzeb.

Każde rozwiązanie w tej kwestii ma swoje plusy i minusy. Gotowe projekty domów dostępne do kupienia przez internet czy przez specjalistyczne czasopisma na pewno będą o wiele tańsze aniżeli te tworzone indywidualnie. Nie mniej jednak musimy się liczyć z kosztem takiego projektu zaczynającym się od 1500 złotych a na 3000 złotych kończąc. Bardzo często jest tak, że gotowy projekt domu nie uwzględnia takich kwestii jak instalacje elektryczne czy instalacje wodno – kanalizacyjne, które również powinny być w takim projekcie uwzględnione. Nie mniej jednak można się bez tego obyć. Na pewno też gotowy projekt trzeba będzie i tak przerabiać, ponieważ przy każdej budowie domu pojawiają się problemy wymagające naniesienia w projekcie odpowiednich zmian. Warto więc przed kupnem taniego projektu dowiedzieć się, czy w ramach takiego zakupu przysługują nam jakieś ewentualne zmiany albo chociaż konsultacje z architektem. To bardzo ważne, ponieważ potem może się okazać, że i tak do zakupionego gotowego projektu będziemy musieli skorzystać z usług projektanta czy architekta w celu naniesienia drobnych korekt bądź skonsultowania całego wykonania projektu.

Dlatego może jednak warto zapłacić więcej, ale mieć pełną i kompleksową obsługę, jaką zaoferuje nam każdy architekt czy projektant z biura projektowego. Usługa stworzenia indywidualnego projektu budowlanego na pewno będzie droższa od tego gotowego. Trzeba się w tym wypadku liczyć z kosztami w zakresie od 2500 do nawet 6000 złotych w przypadku standardowej wielkości domów. Oczywiście górna granica jest nie do określenia a wszystko zależy od tego jaki dom chcemy sobie wybudować. Im bliżej mu będzie do prawdziwego pałacu tym wyższą cenę indywidualnego projektu będziemy musieli zapłacić.

Zamawiając indywidualny projekt budowlany mamy zapewnioną pełną obsługę w zakresie dopasowania projektu do wszelkich Naszych oczekiwań. Nie musimy się o nic martwić, a każdy aspekt budowy będzie ujęty w projekcie. Woda, kanalizacja, prąd czy centralne ogrzewanie, wszystko dokładnie zaprojektowane według Naszych oczekiwań. W ramach zamówionego indywidualnie projektu budowlanego możemy też nanieść kilka poprawek, których konieczność może wyniknąć na jakimś etapie budowy bądź będą one wynikać z tego, że coś nam się jeszcze w połowie budowy umyśli.