Jak wybrać najlepsze pokrycia podłogowe i o nie dbać

Jak wybrać najlepsze pokrycia podłogowe i o nie dbać

Podłogi, z racji tego, że się szybko brudzą, muszą być łatwe do posprzątania. Kluczowe jest więc wybranie odpowiedniego pokrycia podłogowego, do każdego pomieszczenia. Tutaj mogą być pewne różnice w tym względzie, dlatego tak naprawdę ważne jest, jakie pokrycia wybierzemy, do jakich pomieszczeń one się nadają. Ma to wielkie znaczenie, jeśli nie chcemy poświęcać wiele czasu na szorowanie podłóg czy na wymienianie pokryć co kilka lat, bo poprzednie bardzo się już zużyły, nie są ładne i estetyczne. Dlatego jak najbardziej trzeba dobrze sobie to przemyśleć i zdawać sobie sprawę, jak ważnym jest to zadaniem. Dzięki dobremu wybraniu pokrycia podłogowego, można uniknąć wielu problemów, związanych z problemami w utrzymania w czystości podłogi.

Do łazienki i do kuchni najlepiej nadają się płytki. Właściwe w łazience jest to bezwzględna konieczność. Takie pokrycie połogowe może być tam zdecydowanie najlepszym wyborem, dzięki temu zabezpieczamy podłogę przed trwałym uszkodzeniom w wyniku zalania. Niestety wilgoć w łazience zawsze jest, podłoga jest też bardzo narażona na zachlapanie. Dlatego płytki to bardzo rozsądny wybór. Podobnie w kuchni. Choć w kuchni już mamy nieco większe pole manewru, można wybrać choćby panele podłogowe. Ale nie te gorszej jakości, gdyż polerowanie, suwanie takich powierzchniowych zarysowań może być problematyczne. Dlatego do pomieszczeń częściej użytkowanych, o sporym natężeniu ruchu, powinno się wybiera panele lepszej jakości. Tak samo w kuchni – to może być lepszy wybór, niż tanie, byle jakie panele, o słabej klasie ścieralności.

Panele podłogowe generalnie są bardzo uniwersalnym rodzajem pokrycia podłogowego. Nic zatem dziwnego, że są tak popularne. Właściwie od paru lat trwa niezmiennie moda na panele, które wyglądają schludnie, estetycznie, przypominają do złudzenia drewno, a są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jednak nie ma też co liczyć na to, że jeśli się skusimy na tanie panele, to będą one ładnie przez długi czas wyglądać. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że podłoga jest narażona na różne uszkodzenia, te uszkodzenia mogą być w przypadku paneli gorszej jakości trwałe i problematyczne.

Na pewno pokrycia z prawdziwego drewna pod wieloma względami wygrywają. Porządna podłoga drewniana, wykonana poprawnie, z dobrej jakości, specjalnie zabezpieczonego drewna – to nawet inwestycja na pokolenia. Pod warunkiem oczywiście, że taka podłoga będzie odpowiednio konserwowana, że nie będzie narażona na przemoczenie, że w danym budynku nie panuje wilgoć. W przeciwnym razie nie uda się utrzymać takie podłogi w stanie idealniej czystości, może być ona bardziej narażona na działanie różnych szkodliwych czynników, które mogą sprawiać, że zdecydowanie pogorszy się jej jakość. Drewno zawsze jest bardzo wymagającym materiałem. Prawidłowo myte, czyszczone i odświeżane odwdzięczy się pięknym wyglądem. Poza tym ma jeszcze jeden walor, którego nie mają żadne inne pokrycia podłogowe – jest ciepłe, więc idealne np. do sypialni.

Dodaj odpowiedź