Surowe drewno – materiał godny uwagi

Surowe drewno – materiał godny uwagi

Źródło: Meble ze starego drewna - producent

W każdym mieszkaniu czy domu wskazać można szereg materiałów, które cieszą się mniejszą lub większą popularnością. Wśród tych, które z całą pewnością godne są uwagi, znajduje się surowe drewno. Jego obecność we wnętrzach to najnowszy trend, który zasługuje na uwagę. Poniżej przedstawiamy jego zalety, możliwości wykorzystania oraz sposoby czyszczenia i konserwacji, które sprawią, że drewno naprawdę długo zachowa swój doskonały wygląd.

Jakie ma zalety?

Nie bez powodu drewno uważane jest za jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych, który może być zastosowany w naszych wnętrzach. Na kilka lat zostało wyparte przez metal i plastik. Dzisiaj przeżywa jednak swój prawdziwy renesans. Spotkać można je w coraz większej ilości pomieszczeń. Idealnie sprawdza się nie tylko w kuchni czy przedpokoju, ale również salonie, a nawet w sypialni. Drewno sprawia, że nasze mieszkania nabierają niezwykłego charakteru.

Drewno to materiał, który doskonale prezentuje się nie tylko w klasycznych pomieszczeniach wykończonych w stylu rustykalnym. Idealnie sprawdza się również tu, gdzie dominuje nowoczesność i awangarda. Wszystko zależy od tego, z czym zostanie zestawione. Dzisiaj największą popularnością cieszy się drewno surowe, które w możliwie jak najmniejszym stopniu poddawane jest obróbce. Świetnie sprawdza się tutaj drewno sosnowe. Im większa jest jego naturalność, a więc im lepiej widoczne są słoje i sęki, tym lepiej. Dzisiaj nie zmienia się wyglądu drewna w sposób sztuczny.

Pomieszczenia, w których znajduje się dużo drewna, zachwycają nas przede wszystkim swoim ciepłej. Sprawiają wrażenie jakby panował w nich niebywały spokój, co przemawia do bardzo wielu osób. Jednocześnie drewno doskonale rozjaśnia pomieszczenia, sprawiając, że te małe i niewielkie wydają się o wiele większe. To także niewątpliwy atut tego materiały.

Z czym można łączyć drewno?

Surowe drewno pięknie prezentuje się z innymi naturalnymi materiałami i tkaninami. Piękny efekt daje, kiedy zestawimy go z rattanem, wikliną, trawą, bawełną, wełną oraz lnem. Urządzając pomieszczenie, w którym dominować ma surowe drewno, warto stawiać na takie dodatki, jak kosze, abażury, pufy, które wykonane zostały na przykład z trawy morskiej czy włókna bananowca. Da to naprawdę zaskakujący efekt. Drewno surowe to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie naturalne rozwiązania.

Jeśli chodzi o kolory, to surowe drewno świetnie wygląda z typowymi barwami ziemi. Idealny jest więc brąz, beż, zieleń. Dobrze wygląda także z bielą i klasyczną czernią, którą w polskich mieszkaniach spotkać można jeszcze bardzo rzadko.

Jak czyścić?

Najlepiej na sucho! Surowego drewna nie należy moczyć. Aby je wyczyścić, wystarczy delikatnie zwilżyć miękką szmatkę i przecierać powierzchnię drewna. Jeżeli je namoczymy, błyskawicznie spęcznieje! O tym muszą pamiętać wszyscy ci, którzy zdecydowali się na obecność surowego drewna w swoim mieszkaniu. Nie można zapominać również o zabezpieczaniu jego powierzchni. Do wyboru mamy oleje, woski, bejce.