Okna – wybierz rozsądnie

Okna – wybierz rozsądnie

Źródło: http://tanie-suple.pl/

Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem najlepszych okien? Oczywiście, że zależy Ci na cenie, ale zwracasz uwagę przede wszystkim na jakość? Przez kolejne lata chcesz wyglądać przez okna, które zarówno pięknie się prezentują, ale i zapewniają trwałość, bezpieczeństwo, ciepło i ochronę przed niechcianym hałasem? Pomożemy Ci dokonać rozsądnego wyboru i wskażemy, na co powinieneś zwracać uwagę i czym się kierować przy zakupie okien.

Drewno, na które się decydujemy, stanowi zarówno wykładnik jakości ramy okiennej, ale i posiada wpływ na jej prezencję. Dlatego nad tym parametrem należy się dokładnie zastanowić. Najchętniej wybierany surowiec to sosna – tradycyjne, polskie drewno. Do plusów sosny z pewnością należy fakt, że jest ona łatwo dostępna na rynku, a ponadto można zakupić odpowiednią ilość surowca w atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach. Co więcej, sosnę charakteryzuje zadowalająca odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz odpowiednia izolacja termiczna. Jeśli jednak szukamy drewna nieco bardziej orientalnego – wybierzmy coraz popularniejszy gatunek meranti, który zagwarantuje wytrzymałość na trudne warunki zewnętrzne nieco większą, niż sosna. Ponadto, okna z meranti cechuje fakt, że są one wyjątkowo ciche. Wreszcie mamy do wyboru dąb – kojarzy nam się z siłą i wytrzymałością. To drewno niezwykle szlachetne, które zachwyci nawet najbardziej wybrednych klientów. Wizualnie również intryguje – posiada unikalną barwę i rysunek.

Oczywiście, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna. Nawet najdoskonalszy surowiec posiada bowiem granice wytrzymałości. Dlatego też niezwykle ważny jest system malowania, który zapewni ochronę drewna przez warunkami atmosferycznymi.

Jeśli chodzi o kolor okien – nie jesteśmy zdani wyłącznie na naturalną barwę drewna, a możemy ją modyfikować. Dokonuje się tego przy pomocy substancji zapewniających kolor transparentny, który nadaje lekką barwę, ale nie czyni rysunku drewna niewidocznym – zmienia tylko jego odcień. Kolor kryjący natomiast całkowicie tuszuje strukturę surowca. Wówczas możemy cieszyć się oknami w wybranym kolorze – wedle fantazji.

Dokonując wyboru okien, zależy nam także na tym, aby były one ciepłe i ciche. Aby określić stopień termoizolacji posługujemy się parametrem U (współczynnik energooszczędny). Należy przyjąć zasadę, że im niższy U, tym lepiej, gdyż straty ciepła pozostają niewielkie, a my mniej płacimy za ogrzewanie. Jeśli natomiast chodzi o dźwiękoszczelność – tutaj mówi się o współczynniku Rw. W tym przypadku jest jednak odwrotnie – im wyższe Rw, tym bardziej nasze okna tłumią niechciane dźwięki i nie dopuszczają ich do uszu mieszkańców.

Nie mniej, niż powyższe parametry liczy się oczywiście bezpieczeństwo. Chroń swój dom przed intruzami i zdecyduj się na okna posiadające specjalne klamki (wyposażone w kluczyki lub przyciski), szybę antywłamaniową, odpowiednie okucia i tak zwane punkty bezpieczne.

Podczas zakupów – kieruj się także radami specjalistów. To oni dobiorą okna indywidualnie – w oparciu o Twoje potrzeby i możliwości.