Czy warto zdecydować się na drewnianą podłogę?

Czy warto zdecydować się na drewnianą podłogę?

Źródło: EKO-CZYSTOŚĆ
Jeśli chodzi o prace wykończeniowe w naszym domu, jedną z ważniejszych jest położenie podłogi. Niestety, dla wielu z nas problemem jest już samo dokonanie wyboru pomiędzy jej konkretnym rodzajem. Wielu Polaków uważa, że najlepiej zdecydować się na parkiet, bo posiada on niemało atutów. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście parkiet okaże się dobrym pomysłem również w naszym mieszkaniu.

Nie da się ukryć, że drewniane podłogi są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym, jednakże nie jest to ich główny atut. Poza kwestiami estetycznymi, są one również wyjątkowo wytrzymałe. Nic dziwnego, że raz położony parkiet będzie nam służył przez wiele długich lat. Właśnie dlatego Polacy chętnie decydują się na ten rodzaj podłogi, pomimo tego, że parkiet jest dość kosztowny. W rezultacie jednak taka inwestycja jest dla nas jak najbardziej opłacalna, ponieważ przez kolejne lata nie będziemy musieli wymieniać podłogi. Warto także zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach ceny parkietów są dość konkurencyjne, toteż z pewnością uda nam się znaleźć nawet nieco tańsze oferty. Musimy jednak zapoznać się z asortymentem zarówno popularnych marketów, jak i mniej znanych hurtowni.

Niestety, drewniane podłogi są dość kłopotliwe w pielęgnacji, szczególnie jeśli na co dzień nie zwracamy uwagi na regularne sprzątanie. Istotą wytrzymałości parkietu jest to, czy będziemy go w odpowiedni sposób konserwować. Każda podłoga jest szczególnie narażona na obecność piasku, żwiru i innych niepożądanych pyłków. Mogą one być sporym zagrożeniem dla naszego parkietu, ponieważ dość szybko wcierają się w jego powierzchnię. Wówczas na podłodze powstają charakterystyczne rysy, których na pewno wolelibyśmy uniknąć. O czym zatem musimy pamiętać? Przede wszystkim powinniśmy regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, gdy tylko wrócimy ze spaceru i naniesiemy je na podłogę. Wystarczy po prostu zmieść je szufelką, aby zniwelować ryzyko wystąpienia nieestetycznych rys. Nie jest to zatem trudne zadanie, a przy odrobinie dobrej woli naprawdę można doskonale zadbać o wygląd parkietu.

Na wygląd parkietu wpływają także nasze meble. Musimy szczególnie uważać na to, aby nie przesuwać po podłodze krzeseł i stołów, jeśli uprzednio ich nie zabezpieczymy. Odpowiednia ochrona polega na naklejeniu filcowych nakładek, dzięki czemu poszczególne sprzęty nie będą rysować naszej podłogi. Warto także uczulić nasze dzieci, aby nie rzucały na podłogę twardych przedmiotów. Istotne jest także samo czyszczenie podłogi. Nie należy tutaj przesadzić z ilością wody, bo nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na drewno. Również środki chemiczne mogą zaszkodzić naszemu parkietowi, jeśli zbyt często będziemy z nich korzystać.

W trosce o trwałość naszego parkietu musimy mieć na uwadze wiele istotnych kwestii. Nawet drobne zanieczyszczenia mogą negatywnie odbić się na wyglądzie naszej podłogi, toteż zawsze trzeba bezzwłocznie je usuwać. Warto także pamiętać o tym, aby stosować takie środki czyszczące, które nie będą za bardzo chemiczne, bo w przeciwnym razie mogłyby zaszkodzić delikatnej strukturze drewna.