Ogród marzeń dla każdego

Ogród marzeń dla każdego

Źródło: tsw.agro.pl

bubbly-and-bubbly-ii-1353242-mWiosna i lato to czas, kiedy najchętniej korzystamy z dobrodziejstwa posiadania własnego ogródka. Zielona, równo przystrzyżona trawa, piękne, pachnące kwiaty i owoce z własnych drzewek są marzeniem niejednej osoby. Niestety w praktyce często ogród pozostawia wiele do życzenia, ponieważ jego pielęgnacja jest czasochłonna, trzeba powtarzać zabiegi pielęgnacyjne cyklicznie, a nie każdy ma na to czas i zapał. Jak więc zorganizować ogród, by był piękny, zadbany, a zarazem nie wymagał wielogodzinnych nakładów pracy? Jeśli nie masz w planach zatrudnienia sztabu ogrodników, dbających nieustannie o wygląd ogrodu i jesteś zdany na siebie w kwestii pielęgnacji ogródka, najlepiej postaw na prostotę i rośliny niewymagające zbyt wiele troski uwagi w pielęgnacji. Na początek zaplanuj ogródek. Zastanów się, co jest dla ciebie w ogrodzie najważniejsze. Do czego najczęściej wykorzystujesz swoją zielona przestrzeń? Czy do wypoczynku z rodziną i znajomymi? Czy może lubisz patrzeć na piękne rośliny? A może chciałbyś móc zbierać owoce i warzywa z własnego ogródka? Kiedy już zastanowisz się jakie masz oczekiwania, przystąp do realizacji. Wydziel miejsce, w którym będziesz odpoczywał. Najlepiej, żeby była to przestrzeń gdzieś blisko domu, ponieważ ułatwi to sprawę np. podawania obiadu w ogrodzie, albo przyjmowania gości. Dobrze też, by miejsce to było choć częściowo zacienione, albo jeśli miejsce wypoczynku jest na otwartej przestrzeni, zainwestuj w parasol ogrodowy albo namiot, pod którym schronisz się przed palącym słońcem. Zastanów się też czy w ogrodzie do wypoczynku wystarczy ci stół z parasolem i krzesła ogrodowe, czy może marzy ci się piękna altana, albo namiot ogrodowy?
Teraz zajmij się podłożem swojego ogrodu. Oczywiście najpopularniejsza i zdaje się najlepsza w ogrodzie jest trawa. Można ją posiać, albo dla zapewnienia efektu równej trawy kupić ją w sklepie ogrodniczym na tzw. rolce i rozwinąć równo jak dywan. Ważny jest wybór odmiany trawy. Warto wybrać taką, która nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji, nie rośnie za szybko i nie trzeba jej nieustannie podlewać. Taka łatwa w utrzymaniu trawa będzie wyglądała dobrze przez długi czas, nie będzie żółkła od słońca i będzie cieszyć oko długi czas. Jeśli marzą ci się warzywa i owoce z własnego ogródka, możesz bez trudu założyć swój własny ogródek warzywny. Najlepiej dla estetyki, wydzielić część ogródka, która przeznaczona będzie na uprawę. Jeśli chcesz mieć swoje warzywa i owoce tylko dla hobby, nie warto inwestować w odmiany roślin trudne w utrzymaniu. Może się bowiem okazać, że ogródek warzywny niewłaściwie pielęgnowany nie tylko nie da plonów, ale też zepsuje wygląd naszego ogrodu. Dla owoców z własnej grządki można pokusić się o posadzenie kilku krzaków np. borówki amerykańskiej, albo malin. Są one stosunkowo łatwe do utrzymania.
Trzeba jednak pamiętać, że rośliny, których nie przycinamy i nie dbamy o nie będą po działce rozrastać się i może się okazać, że z kilu krzaczków malin, mamy nagle kłujące chaszcze. Warto sadzić natomiast drzewka owocowe, jabłonie, śliwy czy wiśnie. Nie tylko dają pyszne owoce, ale też po paru latach dają działce cień i ładny wygląd.