Zalety i wady gresu polerowanego

Zalety i wady gresu polerowanego

Każdy z nas chciałby mieć pięknie urządzone mieszkanie. Dla wielu to oaza spokoju i po powrocie z pracy czy szkoły chcą czuć się we własnym lokum jak najlepiej. Jest to możliwe, kiedy poszczególne elementy wystroju znakomicie się ze sobą komponują. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na bardzo drogie meble czy dodatki. Nie oznacza to jednak, że na ma szansy, aby dom czy mieszkanie były na bardzo wysokim poziomie, a odwiedzający nas goście zazdrościli nam gustu i klasy. Jednym z ważniejszych elementów jest elegancka powierzchnia użytkowa. Wiele osób spiera się czy warto postawić na gres polerowany. Jedni są zdania, że to znakomity wybór i chętnie go rekomendują. Inni jednak twierdzą, że to warto zdecydować się na coś innego. Nasz dzisiejszy wpis poświęcimy właśnie plusom i minusom posiadania gresu polerowanego. Czy dzięki temu materiałowi można sprawić, że mieszkanie będzie wyjątkowo pięknie urządzone?
Warto na początek dowiedzieć się, czym charakteryzuje się taki gres. Jest to odmiana płytek powstała z kamionki szlachetnej. W jego strukturze są takie elementy, jak mieszanina kaolinu, skalenia, piasku kwarcowego czy szamotu. Gres odznacza się naprawdę małą absorpcją wilgoci oraz zyskuje odporność na działanie zmiennych temperatur. Może być stosowany wewnątrz, jak i na zewnątrz. Płytki są solidne i charakteryzują się niezaprzeczalnymi walorami wizualnymi. Jak zaś powstaje gres polerowany i jakie ma właściwości? Otóż jest on stworzony w wyniku wypolerowania płytki po jej wypaleniu – daje to połysk porównywalny z połyskiem polerowanego kamienia naturalnego. Warto dodać, że wpływa to również na zmianę właściwości użytkowych. Jakie są najważniejsze zalety gresu polerowanego? Dlaczego warto go stosować? Świetnie nadaje się do salonów. To właśnie tam jest układany we wnętrzach i przyczynia się do powstania znakomitego wrażenia wizualnego. Trzeba przyznać, że gres polerowany charakteryzuje się znakomitym wyglądem. Nawet najbardziej wybredne osoby przyznają, że ten rodzaj spełnił pokładane w nim nadzieje. Producenci oferują klientom szeroką gamę kolorów i różne rozmiary. Dzięki temu, wszyscy mogą postawić na gres polerowany i cieszyć się naprawdę pięknym wnętrzem. Wiele osób uważa nawet, że to najbardziej efektowny rodzaj ceramiki.
Posadzki powstałe na bazie płyt gresowych mają też jednak wady. Przede wszystkim, są one relatywnie bardzo śliskie. To powoduje, że nawet delikatne zmoczenie powierzchni użytkowej sprawia, że każdy z domowników może pośliznąć się. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja i nie wolno jej bagatelizować. W przypadku tych płytek szczególnie, bo późniejsze kontuzje mogą mieć naprawdę opłakane skutki. W związku z tym, nie należy decydować się na gres polerowany w miejscach, gdzie często bawią się dzieci czy poruszają osoby starsze. Osoby, które myślą o zastosowaniu gresu polerowanego muszą doskonale zdawać sobie sprawę, że są to płytki też podatne na zarysowanie powierzchni.
Warto pamiętać, że gresy polerowane powinny być zawczasu impregnowane. Dzięki temu, płytki będą dłużej wyglądały jak nowe i cieszyły nasze oczy. Ponadto, impregnat przyczynia się do tego, że zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości powierzchnie użytkowe. Warto też wspomnieć o zdecydowanie lepszej absorpcji wilgoci. Niektóre płytki są już zaimpregnowane i w takiej postaci można je kupić ze sklepu. Zazwyczaj jednak odznaczają się większymi cenami. Taniej wychodzi wykonanie tego zabiegu samodzielnie. Nie jest to bardzo trudne i każdy powinien sobie poradzić z wykonaniem tej czynności. Warto zaznaczyć, że proces ten należy regularnie powtarzać. Najlepiej raz na kilka lat.

Dodaj odpowiedź