Wady i zalety wybranych pokryć podłogowych

Wady i zalety wybranych pokryć podłogowych

Źródło: http://www.recycling-tworzyw.pl/

Podłoga w każdym domu, w każdym pomieszczeniu – to bardzo ważny element wykończenia i aranżacji, bardzo ważny przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia. Dlatego takie ważne jest, by wybrać ja faktycznie w taki sposób, by mogła dobrze spełniać swoją rolę, co tak naprawdę nie będzie jednak łatwe. Trzeba więc wybierać takie rodzaje pokryć podłogowych, które będą dobrze te wszystkie funkcje spełniać, będą dobrze zabezpieczać dane pomieszczenie. Nie można więc wybierać na chybił trafił. Wszystkie pokrycia mają jakieś swoje wady i zalety, wszystkie muszą być więc dobrane w taki sposób, by można było dzięki im zapewnić w danym pomieszczeniu faktycznie wygodne, funkcjonalne warunki. Ważna jest także oczywiście estetyka.

Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj podłogi, warto sprawdzić, z czym będziemy mieć w związku z tym do czynienia.

  • Podłoga z prawdziwego drewna – na pewno jest piękna i reprezentacyjna. Poza tym, co także dla wielu osób jest szczególnie ważne – jest ciepła. Idealna więc do pokoju dziecięcego, do sypialni. Inne rodzaje pokryć, w tym bardzo popularne panele – są zimne. Drewno, oczywiście, jest jednak wymagające. Prawdziwe piękno wymaga zaangażowania oraz uwagi. Dlatego warto pamiętać, że nie należy myć go tak jak inne pokrycia podłogowe, zwykłym mopem, na mokro. Trzeba myć drewno na półsucho, najlepiej z użyciem specjalnego mopa. Inaczej narażamy drewnianą podłogą na to, że zacznie się wypaczać. Na pewno nie jest to też rodzaj pokrycia polecany do starych budynków, ze złą wentylacją, zagrzybionych, źle zabezpieczonych – wilgoć generalnie bardzo źle wpływa na drewno, może powodować jego trwałe uszkodzenia, wypaczanie się struktury. Podłogę drewnianą można, a nawet trzeba co jakiś czas odnawiać. Jest to i wada, i zaleta. To oznacza, że drewno się zużywa, jego wierzchnia warstwa traci swój kolor, swój urok. Jednak inne pokrycia także tak mają, a nie można ich odnowić, a w przypadku drewna to możliwe. Po zabiegu odnawiania taka podłoga będzie przez kolejne lat wyglądać jak nowa. Nie trzeba będzie jej wymieniać, jak w przypadku płytek czy paneli, których na ogół nie da się już potem uratować.

  • Podłoga z paneli – na pewno dużo tańsza niż drewniana, błędem jest jednak wybieranie bardzo tanich paneli. Tak naprawdę może to potem skutkować tym, że trzeba je będzie szybko wymieniać. Dlatego oszczędność żadna, a kłopot wielki. Trzeba więc dokładnie zastanowić się nad tym, jakie wybieramy możliwości, jakie wybieramy pokrycie podłogowe, by można było faktycznie jak najlepiej sobie poradzić z takim czynnikiem. Może być on dość problematyczny, może się okazać, że możliwy będzie duży problem z tym związany. Dzięki temu, ze to wybierzmy, można dobrze podjąć tą decyzje i zadbać o to, by taka podłoga z paneli wyglądała prawie tak pięknie jak prawdziwa drewniana. W przeciwieństwie do drewna, nie wymaga zaś większych nakładów na konserwację i renowację, można ją też łatwiej i częściej myć, co może być naprawdę dość dużym atutem w takim przypadku.

Dodaj odpowiedź