Środki do prania dywanów
Opublikowane 28 maj 2016 w Blog | 0 komentarzy
Źródło: Czyszczenie dywanów WarszawaKażda pani domu wie, jak wiele wysiłku kosztuje wywabienie plamy z dywanu lub wykładziny. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i na podłodze ląduje kanapka z ketchupem, lampka czerwonego wina lub kawałek roztopionej czekolady. Takie zabrudzenia skutecznie odbierają urok naszym dywanom, a paniom domu odbierają dobry humor. Na szczęście jednak dzisiaj istnieje wiele środków, które w takiej sytuacji są niezastąpione i radzą sobie z plamami szybko i skutecznie.
Mnóstwo środków dostępnych dzisiaj na rynku jest nam świetnie znana. Często używane są płyny do czyszczenia, które zawierają w sobie cząsteczki tlenu. Dzięki nim, nawet najtrudniejsze i najstarsze, a przez to najbardziej zaschnięte plamy mogą zostać łatwo usunięte. Płyn wnika w powierzchnię dywanu i zwyczajnie rozpuszcza cząsteczki brudu. Wiele z takich płynów należy nanieść na dywan i pozostawić na kilka godzin, by piana zdążyła wniknąć pomiędzy włoski dywanu i zwalczyć nawet najgorsze zabrudzenia. Niektóre dostępne płyny mają również dodatkowe składniki, których zadaniem jest ochrona dywanu przed brudem. Jak to możliwe? Najprościej mówiąc, płyn tworzy ochronną powłokę na powierzchni naszego dywanu, wykładziny czy tapicerki, która nie pozwala wnikać brudowi pomiędzy włoski dywanu. Oczywiście, nie jest to metoda niezawodna, ale jednak bardzo skuteczna. Z takiej powierzchni łatwiej jest również wywabiać powstałe mimo wszystko plamy.
Oprócz płynów, do czyszczenia dywanów można używać również spray’ów. Działają one na tej samej zasadzie –tworzą pianę, której zadaniem jest wniknięcie w dywan czy wykładzinę i rozpuszczenie plam i zabrudzeń. Wiele z dostępnych środków tego typu pełni również funkcję odświeżaczy, a do wyboru są przeróżne zapachy, które możemy wybrać według własnych preferencji. Substancje te szybko schną, łatwo usuwają plamy, a przy tym pozostawiają po sobie piękny, świeży aromat.
Opisywane wyżej substancje służą do wywabiania plam na mokro. Zabrudzenia możemy jednak usuwać również na sucho. W jaki sposób? Na rynku dostępne są różnego rodzaju proszki, które wciera się w zabrudzone miejsca, a następnie usuwa przy pomocy odkurzacza. Proszek, wnikając we włoski dywanu, rozpuszcza cząsteczki plam i pochłania je, dlatego też po usunięciu substancji odkurzaczem, po plamie nie ma nawet śladu. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne np. w przypadku czyszczenia samochodowej tapicerki, tą bowiem dość trudno jest idealnie wysuszyć. Dzięki zastosowaniu proszku do czyszczenia, nie użyjemy nawet kropli wody, a nasza tapicerka znów będzie lśniła czystością. Po zabrudzeniach i nieestetycznych plamach pozostanie tylko przyjemny, świeży zapach.
Producenci środków do czyszczenia dywanów pomyśleli nie tylko o skuteczności tych substancji, ale też o ich wpływie na organizm alergików i osób wrażliwych na substancje chemiczne. Na rynku dostępne są środki antyalergiczne, delikatne i obojętne dla pH naszej skóry. Takie substancje nie uczulają, nie podrażniają skóry ani dróg oddechowych, nie powodują żadnych podrażnień. Warto sięgać po takie środki nie tylko, jeśli mamy alergię bądź nadwrażliwą skórę, ale też kiedy na wypranym dywanie będą bawić się małe dzieci. Środki antyalergiczne są dla nich w pełni bezpieczne.
Opisane powyżej środki służą do czyszczenia ręcznego, miejscowego. Stosujemy je zwykle na konkretne plamy, wcierając je miejscowo w punkt zabrudzenia. Istnieją również substancje pomocne przy czyszczeniu mechanicznych dywanów, wykładzin i tapicerek. Takie środki dezynfekują i czyszczą całą powierzchnię, nie pozostawiając ani śladu po brudzie czy plamach. Zwykle mają skoncentrowaną formułę, dzięki czemu są super wydajne i wystarczają na długi czas. Czyszczenie mechaniczne czy ekstrakcyjne pozwoli na usunięcie nawet najgorszych zabrudzeń. Przy użyciu dostępnych dzisiaj środków jest to łatwe i przyjemne.
Piękny dywan czy wykładzina to wizytówka naszego domu, tak samo, jak tapicerka jest wizytówką zadbanego samochodu. Plamy i zabrudzenia najłatwiej jest usunąć zaraz po ich powstaniu, zanim jeszcze dotrą one w głąb dywanu, jednak przy użyciu dostępnych obecnie środków, nawet plamy zaschnięte i wdeptane w powierzchnię wykładziny są możliwe do usunięcia. Dzięki nim nasz dywan znów zalśni czystością i pięknym zapachem.