Oświetlenie łazienki i kabiny prysznicowej

Oświetlenie łazienki i kabiny prysznicowej

Nie da się zaprzeczyć, że oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem każdego mieszkania, ponieważ nie tylko ułatwia poruszanie się po zmroku, ale znacznie wpływa na walory wizualne danej powierzchni. Szczególną uwagę należy zachować w przypadku łazienki, ponieważ panuje w niej większa wilgoć, a sama lampa przez to może być narażona na jej (wilgoci) szkodliwe działanie.

Łazienka jest miejscem, które ze względu ma swój charakter wymaga zastosowania kilku źródeł światła.

Co więcej, jest to pomieszczenie dość intymne, dlatego naturalne źródła światła są szczelnie zamykane. Mało tego, wiele łazienek nie posiada okna w ogóle, dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampa sufitowa w tym przypadku będzie stanowiła główne oświetlenie łazienki. Najczęściej zwyczajny żyrandol dobrze się sprawdzi, jednak kiedy pomieszczenie jest duże, a także posiada niskie sklepienie – nie będzie to dobre rozwiązanie. Znacznie lepiej natomiast sprawdzą się żarówki wbudowane w sufit w obudowach okrągłych lub kwadratowych – wtedy nie ma ryzyka, że niechcący w lampę się uderzy.

Bardzo istotne jest także oświetlenie kabiny prysznicowej lub wany.

To oczywiste, ponieważ przecież każdy chciałby widzieć dokładnie w tamtym miejscu. Nie warto się jednak zatrzymywać tylko na tym argumencie, ponieważ za sprawą światła można pozwolić sobie na bardzo ładne efekty wizualne, stosując np. oświetlenie kabiny prysznicowej w postaci niewielkich i słabszych lamp wmontowanych w podłogę. Świetnym rozwiązaniem okażą się profile aluminiowe LED hermetyczne, które posiadają odporność na poziomie norm IP67, a więc z powodzeniem sprawdzą się nawet w najbardziej mokrych warunkach, a przy tym ich estetyka jest bardzo wysublimowana. Profile można także montować między kafelkami w ścianie – w zasadzie łatwość montażu i wysoka jakość sprawiają, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Niektóre taśmy LED (wprowadzane do profili) mogą zmieniać kolor podświetlenia, dzięki czemu oświetlenie łazienki zyska unikalny charakter. Oświetlenie kabiny prysznicowej powinno również znajdować się nad człowiekiem – oczka halogenowe lub LED sprawdzą się idealnie.

To nie wszystko, ponieważ bardzo ważnym elementem praktycznie każdej łazienki jest lustro, zazwyczaj montowane nad umywalką.

Nad nim również powinno się znajdować oświetlenie, ponieważ często kobiety przy takim lustrze wykonują swój make up, panowie się golą itd. Czynności te wymagają stosunkowo sporej dokładności, dlatego dobra widoczność jest konieczna. Zazwyczaj lampę instaluje się zaraz nad lustrem, żeby dawała jak najwięcej światła na stojącego przed nim człowieka, jak i umywalkę.

Bezpieczeństwo również jest ważne. Oświetlenie łazienki nie powinno mieć napięcia większego, niż 12V. Wszystkie żarówki powinny być również odporne na działanie wilgoci, czyli muszą spełniać odpowiednie normy. W kabinach prysznicowych musi to być IP67, jednak w reszcie łazienki dobrze sprawdzą się i niższe wyniki, na przykład IP44.

Sprawdź ofertę sklepu illuminations.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór oświetlenia.

Dodaj odpowiedź