Istotna rola oświetlenia

Istotna rola oświetlenia

Źródło: więcej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak istotną rolę w każdym domu odgrywa oświetlenie. W dużym stopniu wpływa ono na nastrój domowników, dlatego przy wyborze żarówek i formy oświetlenia pomieszczenia należy zwracać uwagę na to czy mieszkańcy będą się tam relaksować (jak np. w salonie), czy raczej skupią się na pracy (gabinet). Do każdego pomieszczenia należy indywidualnie dobierać rodzaj oświetlenia.

Oświetlenie pokoju dziennego

Oczywiście bazą oświetlenia w salonie jest centralna lampa zazwyczaj umiejscowiona pośrodku sufitu. Jednak nie warto ograniczać się do jednego rodzaju światła. Dobrym pomysłem wydaje się zainstalowanie jego dodatkowych źródeł, jak np. kinkiety czy popularne żarówki halogenowe. Ciekawym rozwiązaniem jest także taśma LED. Pozwala ona nie tylko na dodanie kolejnego światła, ale także na interesującą aranżację wnętrza – taśma przyklejona na podwieszonym suficie jest niezwykle efektowna. Inną zaletą dodania, innego niż standardowa lampa, oświetlenia jest energooszczędność, bowiem nie zawsze jest potrzebna taka sama ilość światła. W przypadku spotkania towarzyskiego, czy wieczornego oglądania telewizji na pewno wystarczać będzie tylko dodatkowe oświetlenie. Zatem w przypadku salonu efekt wizualny i funkcjonalność idą w parze z oszczędnością.

Oświetlenie w sypialni

Również tu potrzebne jest główne źródło światła, jednak odgrywa ono mniej istotną rolę, niż w salonie. W sypialni warto postawić na lampy, które umożliwiają regulację natężenia światła. Dodatkowo warto zadbać o to, by obok łóżka znalazła się lampa stojąca, lub mała nocna, która umożliwi np. czytanie do późna, a jednocześnie pozwoli na szybkie zgaszenie światła bez konieczności wstawania z łóżka. W sypialni świetnie sprawdzą się też włączniki dotykowe, które charakteryzują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale także możliwością wyłączania oświetlenia za pomocą specjalnego pilota – zwykle jednego do wszystkich źródeł światła w pomieszczeniu.

Oświetlenie kuchni

Również podczas aranżacji kuchni warto rozplanować oświetlenie w taki sposób, by było funkcjonalne. Poza głównym źródłem oświetlenia warto zdecydować się na dodatkowe lampki, najlepiej te halogenowe i zainstalować je pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Takie rozwiązanie na pewno ułatwi pracę w kuchni, ponieważ doskonale oświetli blaty umożliwiając tym samym spokojną pracę nad potrawami.

Oświetlenie w łazience

W tym pomieszczeniu jedno centralne źródło światła z pewnością nie będzie wystarczające. Ponadto można z niego zrezygnować na rzecz równomiernego oświetlenia całej łazienki. Dodatkowo przy aranżacji wnętrza należy zadbać o dobre oświetlenie lustra, które pełni ważną rolę, zatem wymaga dobrego oświetlenia. Odpowiednio dobrane pomoże paniom uniknąć nadmiernego makijażu, a panom niepotrzebnych zacięć podczas codziennego golenia. Należy koniecznie pamiętać o tym, by kinkiety czy plafon miały matowe klosze.

Dodaj odpowiedź