Pianobeton – zastępca styropianu?

Pianobeton – zastępca styropianu?

Każda budowa wymaga od organizatora podejmowania decyzji na wielu etapach. Chodzi nie tylko o sam projekt, ale też dobór rozwiązań budowlanych, jak i wykorzystywanych materiałów. W celu ocieplania od lat stosuje się styropian, jednak od pewnego czasu coraz częściej w tym aspekcie korzysta się z pianobetonu.

Dlaczego warto iść z duchem czasu?

Największe różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami można odnotować na etapie budowy posadzki. Z tego powodu to ona posłuży jako główny przykład. Decyzja na temat wybieranego produktu musi przede wszystkim dotyczyć nośności, wytrzymałości i właściwości termoizolacyjnych.

Styropian na posadzki ma gorszą nośność, a także jest słabszy, dlatego nie jest odporny na ściskanie i spore obciążenia mechaniczne. Tymczasem pianobeton jest – jak wskazuje nazwa – betonem, dlatego nie odkształca się, ma świetną nośność i wytrzymałość. Do tego jest odporny na takie czynniki, jak bardzo wysokie temperatury, podczas gdy styropian pod ich wpływem może zacząć się topić lub nawet palić. Wbrew pozorom pianobeton jest też lżejszy. Wynika to z faktu, iż w przypadku użycia tego materiału wystarczy położyć warstwę izolacji, która oddzieli nas od gruntu i wylać posadzkę. Zupełnie inaczej wygląda wylewanie posadzki na styropianie. W tym przypadku trzeba użyć kilku warstw, na które składają się piasek, tzw. chudy beton i izolacja. Dopiero potem można położyć jej właściwą warstwę.

Pianobeton jest bardziej efektywny także ze względu na fakt, że może tworzyć jednolite, monolityczne podłoże. Nie kurczy się przez czynniki zewnętrzne ani nie zapada, w odróżnieniu od styropianu.

Jednym z większych minusów styropianu jest fakt, że jego układanie może nie być dokładne. Przez to istnieje ryzyko wystąpienia tzw. klawiszowania, co spowoduje zapadanie się posadzki. Szpary pomiędzy elementami zmniejszają również izolację termiczną. Pianobeton przez to, że tworzy monolityczne podłoże, nie ma żadnych szpar. Jego powierzchnia jest przy tym równa, ponieważ w momencie wylania ma właściwości cieczy, która poziomuje się samodzielnie.

Styropian na posadzki jest gorszy także pod względem akustyki. Dlaczego? Znajduje się on pomiędzy dwoma cienkimi, betonowymi płytami, przez co tworzy swego rodzaju pudło rezonansowe, które przenosi dźwięk. Powoduje to odgłosy dudnienia, co może być szczególnie niepożądane, kiedy buduje się przylegający do domu garaż. Z jakiego powodu więc tak często stosuje się styropian? Jest to związane z wygodą. Wystarczy bowiem zamówić u jednego dostawcy sporo materiału, który można wykorzystać zarówno w przypadku podłóg, jak i ocieplenia ścian, dachu itd.

Może się wydawać, że wylewanie posadzki na styropianie to tańsze rozwiązanie. Faktycznie, cena materiału jest niższa, jednak nie tylko to składa się na ostateczny koszt. Produkt należy przecież przywieźć, a następnie układać, co pochłania sporo czasu i energii co najmniej kilku pracowników. Pianobeton natomiast wymaga wyłącznie wylania w określonym miejscu, a do tego można go stworzyć na budowie. W ostatecznym rozrachunku pod względem kosztów wygrywa pianobeton. Cena za m3 tego budulca zależna jest od tego, jakie funkcje ma on pełnić – lżejszy lepiej izoluje termicznie, a cięższy jest bardziej wytrzymały.

Budujesz dom, stawiając na najwyższą jakość? Wybierz pianobeton! Korzystaj wyłącznie z usług pewnych dostawców, jakim jest pianobeton.pl. Firma oferuje pełen profesjonalizm przy współpracy, który przełoży się na Twoje zadowolenie! Sprawdź szczegóły oferty na https://www.pianobeton.pl/oferta/

Dodaj odpowiedź